Nápověda:Obsah

Z GeoWikiCZ
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Proč Wikimedia?

Pokud si kladete otázku, proč jsou naše stránky provozovány pod systémem Wikimedia, podívejte se pro inspiraci na svobodnou encyklopedii Wikipedia.

Jak editovat stránky na GeoWikiCZ

Návod v angličtině, jak se snadno a rychle naučit editovat stránky na mediawiki naleznete zde.

Abyste mohli editovat stránky na GeoWikiCZ, musíte se nejprve přihlásit. Pokud nejste registrovaným uživatelem, obratťe se na některého z správců.

Pokud máte alespoň elementární povědomost o HTML, dokážete pracovat se stránkami na wiki během několika málo minut, v podstatě ale HTML nemusíte znát vůbec. HTML příkazy můžete zadávat explicitně, pokud to ale není naprosto nezbytné, je lépe ponechat formátování a prezentaci stránek na systému Wikimedia.

Systém Wikimedia pracuje s poněkud jinou logikou než je kasická organizace souborově orientovaných webových stránek. Wikimedia pracuje s články (articles), jejichž název je klíčem, pod kterým jsou ukládány v databázi. Není zde proto hierarchická organizace dat analogická souborově orientovaným systémům. Pokud jste začátečníky, zakládejte proto prosím nové stránky s rozvahou, jste-li na pochybách, nezdráhejte se zeptat administrátorů.

Pokud uděláte při editaci stránek chybu, nemusíte se obávat, všechny změny jsou uloženy v databázi a vždy je zde možnost nápravu. Viz též stránka Poslední změny.

Nové články zakládejte prosím s rozvahou, v názvu stránky používejte českou diakritiku. Stránky lze přejmenovat, to by se ale mělo dít jen zřídka a v odůvodněných případech. Pokud jste na pochybách obraťte se na správce, rádi vám poradí či pomohou.

Jak zakládat stránky

  • GeoWikiCZ je určena především k prezentaci oboru a ne k osobní prezentaci
  • Názvy článků (tj. webových stránek) volte vždy s diakritikou
  • Název článku je klíčem pro uložení v databázi
  • Nevytvářejte stránky Pokus a podobně, zaplevelovali byste databázi

Vybrané tipy

  • pokud text zacina mezerou, je zpracován jako verbatim (neuplatní se standardní formátování)
  • pokud na stránce nechcete mít záložky [editovat], použijte na stránce makro __ NOEDITSECTION __
  • přehled vybraných maker: __ TOC __ &nbsp __ NOTOC __   __ NOEDITSECTION __

Správa GeoWikiCZ

SysopFAQ