K152 Poznámky ke zpracování dat GNSS: Porovnání verzí

Z GeoWikiCZ
Přejít na: navigace, hledání
m
m (Zpracování dat GNSS)
Řádek 22: Řádek 22:
 
  crx2rnx.exe <nazev_souboru.12d>
 
  crx2rnx.exe <nazev_souboru.12d>
 
* Číslo dne v roce (DOY - Day Of Year) zjistítě v [http://www.rvdi.com/freebies/gpscalendar.html?year=2012 GNSS kalendáři].
 
* Číslo dne v roce (DOY - Day Of Year) zjistítě v [http://www.rvdi.com/freebies/gpscalendar.html?year=2012 GNSS kalendáři].
Program LGO umožňuje načtení dat ve formátu RINEX. Při přípravě dat v tomto formátu můžete narazit
+
* Jsou-li data rozdělena na více hodinových RINEX souborů (nebo souborů o jiné délce), je vhodné je spojit nejprve s jeden soubor. To můžete udělat pomocí programu [http://facility.unavco.org/software/teqc/teqc.html teqc] ([ftp://athena.fsv.cvut.cz/VYEM2012/GPSDATA/utils/teqc.exe EXE soubor je stažení]). Teqc slouží pro práci s RINEX soubory a má celou řadu nastavení. RINEX soubory spojíte tak, že za název programu uvedete seznam souborů, které chcete spojit, a výstup přesměrujete do výsledného souboru. Například:
Pro výpočet souřadnic je potřeba mít kromě dat získaných observací na určovaných bodech dále dispozici:
+
teqc.exe STAM154A.12O STAM154B.12O STAM154C.12O > STAM1540.12O
*
 

Verze z 3. 6. 2012, 13:37

Zpracování dat GNSS

Zpracování dat GNSS je prováděno v programu Leica Geo Office (LGO). Celé zpracování se skládá z několika kroků:

 • příprava observačních dat a drah družic,
 • výpočet souřadnic bodů v systému WGS-84 (případně v jiném mezinárodním referenčním systému -- ETRS, ITRS),
 • transformace souřadnic do místního souřadného systému (S-JTSK).


Příprava observačních dat

Pro výpočet souřadnic bodů jsou ve většině případů potřeba kromě dat získaných observací na určovaných bodech i data z některé referenční stanice.

 • Data ze sítě CZEPOS je možno získat prostřednictvím webového rozhraní. Uživatelské jméno je cvutvyuka, heslo vám sdělí vyučující.
 • Data z refererenční stanice STAM ve Starém Městě (součást sítě permanentní sítě GEONAS je možné stáhnout z FTP serveru. Data jsou dále uložena v hodinových souborech v adresářích pro jednotlivé dny (označeny číslem dne v roce, DOY, viz. dále).

Pro úspěšné načtení dat do programu LGO musí být dat ve formátu RINEX (nebo jiném podporovaném formátu). Při převodu můžete narazit na následující problémy:

 • Data jsou uložena v interní paměti přijímače Topcon. Stažení dat z GPS přijímačů se provádí USB kabelem pomocí programu PC-CDU, podrobný návod viz "Stahování dat z přístrojů Topcon HiPer+" na stránce 152VGP Výuka v terénu Geodetické přístroje.
 • Data jsou ve formátu TPS (výstupní formát firmy Topcon). Pro konverzi do standardního formátu RINEX (který lze načíst do většiny SW pro zpracování GNSS měření) použijte program tps2rin (nápověda).
 • Data jsou komprimována pomocí některého z UNIXových komprimačních programů (poznáte podle přípony .Z nebo .gz). Pro dekomprimaci můžete použít program gzip pro příkazovou řádku. Použití
gzip.exe -d <nazev_komprimovaneho%souboru>

Uplnou dokumentaci k programu naleznete zde.

 • V některých případech jsou RINEX soubory komprimovány ještě pomocí Hatanaka komprese. V tom případě mají observační soubory místo standardní přípony .12o (pro rok 2012) příponu .12d. Dekomprimaci provede programem crx2rnx (opět pro příkazovou řádku). Použití
crx2rnx.exe <nazev_souboru.12d>
 • Číslo dne v roce (DOY - Day Of Year) zjistítě v GNSS kalendáři.
 • Jsou-li data rozdělena na více hodinových RINEX souborů (nebo souborů o jiné délce), je vhodné je spojit nejprve s jeden soubor. To můžete udělat pomocí programu teqc (EXE soubor je stažení). Teqc slouží pro práci s RINEX soubory a má celou řadu nastavení. RINEX soubory spojíte tak, že za název programu uvedete seznam souborů, které chcete spojit, a výstup přesměrujete do výsledného souboru. Například:
teqc.exe STAM154A.12O STAM154B.12O STAM154C.12O > STAM1540.12O