GNU Octave

Z GeoWikiCZ
Verze z 7. 5. 2008, 09:36, kterou vytvořil Kubin (diskuse | příspěvky) (Nová stránka: {{Programování}} GNU Octave je vysokoúrovňový jazyk určený především pro numerické výpočty. Nabízí standartní rozhraní příkazové řádky pro numerické řešení...)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


GNU Octave je vysokoúrovňový jazyk určený především pro numerické výpočty. Nabízí standartní rozhraní příkazové řádky pro numerické řešení lineárních a nelineárních problémů. Je do jisté míry kompatibilní s programem Matlab. Často se používá pro dávkové zpracování dat.

Octave má mnoho nástrojů pro numerické řešení problémů lineární algebry, hledání kořenů nelineárních rovnic, integrování běžných funkcí, polynomů a diferenciálních rovnic. Je jednoduše rozšiřitelný pomocí uživatelských funkcí napsaných v programovacím jazyku Octave, nebo pomocí dynamicky načítaných funkcí napsaných v C++, C, Fortranu a jiných jazycích.

Ve spojení s programem Gnuplot nabízí také vizualizaci dat ve 2D a 3D. Octave má několik zpřátelených projekdů. Patří mezi ně především projekt Octave forge, který nabízí celou řadu knihoven funkcí pro různé účely např. zpracování obrázků, interpolace, splainy, statistika, symbolické výpočty, jednoduché GUI a mnoho dalších.

GNU Octave je volně šiřitelný software, který může každý distribuovat nebo modifikovat podle pravidel GNU General Public Licence (GPL) publikované organizací Free Software Foundation.

Autor programu Octave je John W. Eaton za pomoci mnoha dalších dobrovolníků. Protože je Octave svobodný software, je každý uživatel pozván k pomoci učinit Octave více použitelný. Může psát další nové uživatelské funkce a hlásit problémy a chyby v Octave.

Domovská stránka projektu: GNU Octave

Výuka

  • 151TGE1 Technická geodézie 1, 151TGE2 Technická geodézie 2
  • 152TCV1 Teorie chyb a vyrovnávací počet 1, 152TCV2 Teorie chyb a vyrovnávací počet 2