152TCV2 Teorie chyb a vyrovnávací počet 2 - gama-local: Porovnání verzí

Z GeoWikiCZ
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
m
 
Řádek 6: Řádek 6:
 
[[Soubor:TCV2-uloha2-sit nacrt.png|frame|center|Náčrt sítě]]
 
[[Soubor:TCV2-uloha2-sit nacrt.png|frame|center|Náčrt sítě]]
  
V [http://athena.fsv.cvut.cz/TC2.2014/gama_example/troj_smer.gfk  prvním souboru] jsou zadány přímo měřené veličiny. V [http://athena.fsv.cvut.cz/TC2.20014/gama_example/troj_uhel.gfk  druhém souboru] jsou měřené směry nejprve převedeny na úhly. Povšimněte si, že takto vypočtené úhly jsou již závislé, a proto je třeba měření doplnit kovarianční maticí. V tomto případě je to matice o dvou řádcích/sloupcích.
+
V [http://athena.fsv.cvut.cz/TC2.2014/gama_example/troj_smer.gfk  prvním souboru] jsou zadány přímo měřené veličiny. V [http://athena.fsv.cvut.cz/TC2.2014/gama_example/troj_uhel.gfk  druhém souboru] jsou měřené směry nejprve převedeny na úhly. Povšimněte si, že takto vypočtené úhly jsou již závislé, a proto je třeba měření doplnit kovarianční maticí. V tomto případě je to matice o dvou řádcích/sloupcích.
  
 
Spuštění výpočtu je jednoduché, na příkazovou řádku napište například  
 
Spuštění výpočtu je jednoduché, na příkazovou řádku napište například  

Aktuální verze z 17. 11. 2015, 17:27

Příklady vstupních souborů pro program gama-local

Následující obrázek ukazuje jednoduchou síť. Souřadnice dvou bodů (1, 2) jsou známy, souřadnice bodů 3, 4 jsou určovány. V síti byly měřeny úhly na bodech 1 a 2, směry na bodě 3 a dvě délky (v obrázku tučně).

Náčrt sítě

V prvním souboru jsou zadány přímo měřené veličiny. V druhém souboru jsou měřené směry nejprve převedeny na úhly. Povšimněte si, že takto vypočtené úhly jsou již závislé, a proto je třeba měření doplnit kovarianční maticí. V tomto případě je to matice o dvou řádcích/sloupcích.

Spuštění výpočtu je jednoduché, na příkazovou řádku napište například

  gama-local troj_uhel.gfk --language cz --text troj_uhel.txt

Po dokončení výpočtu bude protokol uložen v souboru troj_uhel.txt a bude psán v českém jazyce.